Добкін Михайло Маркович
Добкін Михайло Маркович |
---|
Народний депутат Верховної Ради України VIII скликання, екс-губернатор Харківської області |
Біографія
Михайло Добкін народився 26 січня 1970 року у Харкові.
Сім'я
Михайло Добкін одружений. Перебуває у другому шлюбі. За деякими даними, у нього троє дітей (син та дві доньки). У пресі згадувалися його перша дружина - Людмила Вікентіївна Добкіна (Молотокас, дочка бравого радянського генерала. Саме його участь у житті Добкіна пов'язують з його швидкими бізнес-успіхами), 1962 р.н., від якої у нього було двоє дітей - Алла, 1993 р.н. та Микола, 2000 р.н. За даними інтернет-ЗМІ, у 2007 році Добкін розлучився і одружився з Аліною Володимирівною Боженкою, 1979 р.н. Відомо, що у подружжя народилася дочка. Однак, за деякими даними, ще до укладення шлюбу з Аліною Добкін став батьком її першої дитини. Відповідно, деякі видання зазначають, що у Добкіна четверо дітей - по сину та дочки від першого та від другого шлюбів.
Молодший брат Михайла Добкіна – Дмитро Добкін, депутат Харківської облради від Партії регіонів. 2019 року програв вибори до Ради.
Зведений брат Анатолій (Давид) – син громадянської дружини Марка Добкіна (батька Михайла Добкіна). Коли помер Марк – хлопчику було лише 4 роки і, щоб не ділитися спадщиною, Михайло відправив його матір до психіатричної лікарні. А далі через суд визнав її шаленою і став опікуном над Анатолієм. Далі – більше, хлопчикові навіть змінили ім'я на Давида. Чи виховується він у родині Михайла Добкіна, про це інформація відсутня. Після судових засідань щодо визнання його матері психічно хворої та позбавлення її опікунства – хлопчика ніхто не бачив. Після всіх цих подій Геннадій Кернес розірвав відносини з Добкіним, вважаючи такі дії щодо розподілу спадщини - перебором.
Освіта
1978-1985 р.р. Михайло Добкін навчався у середньоосвітній школі №97 міста Харкова; після школи до вузу не вступив, а був призваний до лав армії СРСР. Закінчив Національний університет внутрішніх справ, за спеціальністю "правознавство" та Харківський національний економічний університет, за спеціальністю "міжнародна економіка". Обидва дипломи отримав вже відомий харківський бізнесмен. Історія замовчує факт реального навчання у вузах.
Кар'єра
- 1987 рік – робота на виробництві;
- 1988-1990 р.р. - служба в армії у військах ППО Київського військового округу;
- 1993-2002 рр. - приватний підприємець, керівник низки бізнес-структур: ПЗ "Прогрес-90", ПП "Інвестторгцентр", "Іст Ойл Груп";
- 1998-2002 рр. - депутат Харківської міськради;
- 2002-2006 рр. – народний депутат України. Входив до фракцій "Єдина Україна" та СДПУ(о), до депутатських груп "Демократичні ініціативи" та "Центр". Закінчував депутатський термін у лавах фракції Партії регіонів "Регіони України". Працював у Комітеті Верховної Ради з питань бюджету;
- 03.2006-03.2010 р.р. - міський голова Харкова;
- 03.2010 року - Указом президента України Віктора Януковича призначено головою Харківської об
ласної державної адміністрації.
Під час масових протестів виступав із різкою критикою Євромайдану, називаючи мітингувальників "веселими клоунами". Після знесення пам'ятника Леніну у Києві організував збирання грошей на його відновлення. 19 грудня 2013 року запропонував перенести столицю України до Харкова. Був одним із організаторів сепаратистського з'їзду депутатів південно-східних регіонів України, АК Криму та Севастополя, який відбувся у Харкові 22 лютого 2014 року.
На мітингу у Харкові Михайло Добкін 24 лютого заявив про намір балотуватися у президенти на виборах 25 травня 2014 року.
26 лютого написав заяву про відставку, 2 березня в.о. президента України Олександр Турчинов звільнив Добкіна з посади голови Харківської ОДА, на його місце призначено Ігоря Балуту.
10 березня затримано в Генпрокуратурі за "приховування від слідства" та доставлено до ізолятора тимчасового тримання. Після Шевченківський райсуд Києва обрав йому запобіжний захід як підозрюваний у кримінальній справі про "посягання на територіальну цілісність України (ч. 2 ст. 110 КК)" у вигляді домашнього арешту.
2014 року на дострокових виборах до Верховної Ради балотувався за списками Партії "Опозиційний блок" за №3. З листопада 2014 року народний депутат Верховної Ради України VIII скликання.
13 липня 2017 року Верховна Рада України проголосувала більшістю голосів за позбавлення Михайла Добкіна депутатської недоторканності, його затримання та арешт. Суть претензій Генеральної прокуратури України до Добкіна зводиться до того, що, будучи мером Харкова, за версією слідства, допоміг своїм знайомим керівникам будівельних фірм отримати землю. При цьому фірми були оформлені не як підприємства, а як житлові кооперативи, що дозволило їм не сплачувати податок на землю. Збитки попередньо оцінюють більш ніж у 200 млн. гривень.
9 січня 2018 Добкін заявив, що прийняв для себе остаточне рішення переїжджати жити в Київ. Він зазначив, що це рішення для нього непросте, адже з Харковом його багато що пов'язує. Але для реалізації планів та завдань, які він перед собою поставив, необхідно постійно перебувати у Києві.
3 жовтня 2017 року Михайло Добкін заявив про вихід зі складу фракції Опозиційний блок. Таким чином, депутат висловив незгоду з тим, що частина депутатів і керівництво партії Опозиційний блок проголосували за підтримку закону про судову реформу. 20 лютого 2018 року Добкін оголосив про реєстрацію нової політичної партії «Християнські соціалісти».
Торгівля з ЛНР/Росією
Прихильник «російського світу» Михайло Добкін на мітингу сепаратистів у Харкові Михайло Добкін, відомий своїми антиукраїнськими висловлюваннями та підтримкою країни-агресора, веде бізнес на непідконтрольних територіях. Йдеться про акціонерне товариство «Володимир-Волинська торгова компанія», яке постачає курятину на непідконтрольні Україні території. Примітно, що директором цієї організації Добкін поставив мешканку міста Лутугіно, яке теж перебуває в окупації з 2014 року. На думку юристів, такий вибір керівництва може говорити про прагнення уникнути відповідальності за незаконну економічну діяльність.
Ще одна важлива деталь: постачання комбікорму на птахофабрику в Харківській області також ведеться із Лутугиного. Іншими словами, Михайло Добкін веде економічну діяльність з окупантами, сплачує їм податки, і, цілком імовірно, хабарі з огляду на високий рівень корупції в Росії та на території окупованих районів України. При цьому Михайло Добкін здійснює постачання відомих в Україні брендів:
• «Епікур»
• «Чебатурочка»
Обидва випускаються Володимир-Волинською птахофабрикою. Це підприємство було засноване за участю його батька Марка Добкіна. На початку 2000-х років Добкін-старший зацікавився продажем курятини. Він організував бізнес-схему постачання імпортного м'яса курей із США. Продукція ввозилася на територію Донецької області — до спеціальних економічних зон, щоб зменшити податки. Далі курятину продавали через мережу невеликих магазинів. Такий підхід дозволяв отримувати надприбутки. Однак іноземна продукція викликала багато критики через використання антибіотиків.
Харківський підприємець Олексій Коваленко запропонував Марку Добкіну запустити свій власний бізнес із виробництва курятини. Так з'явилася Володимир-Волинська птахофабрика:
1. 34% акцій отримав Олексій Коваленко 2. 66% акцій дісталися Марку Добкіну
Сам Добкін у бізнес-процеси не вникав, а розвитком виробництва займався Коваленко. Він з нуля збудував систему контролю якості та запустив популярний в Україні бренд «Епікур», успіх якого ґрунтувався на м'ясі без антибіотиків.
Після смерті Марка Добкіна ситуація змінилася. Частка у бізнесі перейшла спадкоємцям: • брати Михайло Добкін та Дмитро Добкін отримали по 29,5% акцій • частка самого Коваленка збільшилася до 41%
Михайло Добкін на тій же фабриці почав розвивати свій бренд «Чебатурочка» значно нижчої якості. Тоді ж він налагодив схему роботи із ЛНР, проти чого виступив Олексій Коваленко. Останній публічно звинуватив Добкіна в антиукраїнській діяльності та відкликав ліцензію у птахофабрики, призупинивши роботу бренду «Епікур». Тим не менш, Добкін, порушуючи закони, продовжує використовувати бренд.
• Ще з часів Євромайдану не переставав захоплюватися Путіним, його здібностями, як політика, лідера нації. У багатьох інтерв'ю акцентував на тому, що українці і росіяни один народ, який розмовляє однією мовою, збирався на законодавчому рівні зробити російську мову державною. Постійно стверджував, що Харків мало не російське місто.
• Ставши головою Харківської області, саме у Харкові, під його безпосереднім керівництвом було підписано угоди про увічнення Чорноморського флоту у Криму, що стало незабаром базою для окупації Криму.
• Проросійська риторика Добкіна є абсолютно невипадковою. Протягом останніх уже восьми років він цілеспрямовано та безпринципно заявляє про ідеї російського світу, про те, що без Росії Україна не впорається, а Революцію 2014 року влаштували «націоналісти, які тільки-но злізли з Говерли».
• У січні 2022 року перед самим початком війни та віроломним вторгненням РФ на територію України, зустрічався в Москві з представниками ФСБ Росії, які запропонували Добкіну очолити майбутню, так звану, ХНР (Харківську народну республіку), про це у своїх телеграм повідомленнях писав Ігор Стрєлков.
Звання, чини, регалії
З 1999 року – віце-президент Харківської асоціації міні-футболу; Орден "За заслуги" ІІІ ступеня; У жовтні 2010 року Дмитро Медведєв нагородив Михайла Добкіна орденом Дружби.[2] У квітні 2022 року у колишнього депутата ВР стався різкий поворот долі. Добкін «пішов у монастир», зненацька став послушником Української православної церкви Московського патріархату, а синод виділив йому почесну «посаду» - диякона.
Свого часу був членом СДПУ(о), входив до політради партії. 2005-го став членом політради Партії регіонів. Зайняв місце заступник голови Харківської міської організації Партії регіонів.
На президентських виборах 2004-го Добкін був довіреною особою провладного кандидата Януковича у Харкові.
Усього за одне скликання стало досить помітною фігурою у депутатському корпусі. Був частим учасником політичних телевізійних ток-шоу, гостем радіоефірів та підсумкових випусків ТВ-новин. Входив до групи активних противників "Нашої України" та Блоку Юлії Тимошенко. Чітко й агресивно дотримувався риторики "регіоналів": "помаранчеві" насильно втягують Україну в НАТО, обмежують права російськомовного населення, зневажають національні інтереси у питаннях газопостачання тощо.
Ставши харківським мером, дуже швидко налаштував особисто проти себе політичних опонентів як на рівні своєї "вотчини", так і на рівні столиці. На адресу Добкіна та його давнього друга, секретаря Харківської міськради Геннадія Кернеса обрушилися лавини звинувачень у злочинних зловживаннях владою, які завдають багатомільйонних збитків. Насамперед - у сфері розподілу комунального майна та міської землі.
Згідно з рейтингом ворогів преси "Вороги преси-2007", складеним Інститутом масової інформації, мер Харкова посів п'яте місце.
Захоплення, хобі
Добкін захоплюється міні-футболом.