Козицький Максим Зіновійович


Козицький Максим Зіновійович
Козицький.jpg
Голова Львівської обласної військової адміністрації.

Козицький Максим Зіновійович - підприємець, політик, голова Львівської обласної військової адміністрації, фігурант численних корупційних скандалів

Біографія

Народився Максим Козицький у 1981 році у Львові.
Закінчив Миколаївську середню школу № 1 Львівської області.
У Львівському національному медичному університеті ім. Данила Галицького навчався на хірурга, лікар-інтерн з хірургії інтернатури. Здобув ступінь магістра медицини з лікувальної справи. Другу вищу освіту отримав заочно у Києво-Могилянській академії як магістр менеджменту організацій та у Львівському національному університеті імені Івана Франка як спеціаліст з обліку та аудиту. Працював заступником директора ТОВ «Укрмедресурс», лікарем-методистом Львівського обласного центру здоров'я.
З вересня 2007 року обіймав посаду члена спостережної ради ТОВ «Укрнафтогазінвест», згодом – заступника генерального директора із загальних питань.
З грудня 2009 року Максим Козицький працював генеральним директором, заступником генерального директора ТОВ «Прикарпатська енергетична компанія» за сумісництвом.
З жовтня 2016 року по січень 2020 року обіймав посаду директора ТОВ «Еко-Оптіма».


Політична активність

Балотувався до Львівської обласної ради від партії «Самопоміч», до обласної ради Максима Козицького не обрали.
За повідомленням ЗМІ, у 2019 році став кандидатом на посаду голови Львівської обласної державної адміністрації. 5 лютого 2020 року був призначений головою ЛОДА. Очолює обласну організацію партії «Слуга народу». Був першим номером у списку від «Слуги народу» на виборах до Львівської облради.


Політична кар’єра

Свою політичну діяльність Козицький розпочав у 2015 році, коли балотувався до Львівської обласної ради від партії «Самопоміч». Він не здобув мандату, але продовжив участь у політичному житті.
5 лютого 2020 року його було офіційно призначено на посаду.
У 2019 році був номінований на посаду голови Львівської обласної державної адміністрації. Він також став очільником обласної організації партії «Слуга народу» та представив її на виборах до Львівської обласної ради.

Скандали та звинувачення у корупції

Конфлікт інтересів: компанії родини Козицьких виграли тендери на 7,5 млрд грн

У власності родини Козицьких знаходяться компанії у сфері відновлювальної енергетики та нафтогазовій галузі, що об’єднані у групу «Західнадрасервіс». За даними порталу «Чесно», після того, як родина Козицьких стала спонсором партії «Слуга народу» та після обрання Козицького головою місцевого осередку партія «Слуга народу» кількість переможних тендерів компаній родини різко зросла. Загалом нафтогазові компанії родини Максима Козицького виграли тендерів на 7,5 млрд грн, причому найбільшими клієнтами були державні «Укрнафта» та «Укргазвидобування».

Компанія Фінпорт Текнолоджіс Інк., бенефіціаром якої є Зиновій Козицький, з 2019 року стала головним підрядником органів прокуратури з розробки та технічної підтримки сайтів Генеральної прокуратури, обласних прокуратур, Єдиного державного реєстру декларацій НАЗК. З 2019 року Фінпорт Текнолоджіс Інк., надала послуги державним структурам на суму понад 60 млн грн. Вищий антикорупційний суд зобов’язав НАБУ розпочати досудове розслідування діяльності компанії Фінпорт Текнолоджіс Інк. Зокрема НАБУ має провести перевірку на можливий конфлікт інтересів у зв’язку з обслуговуванням компаній батька голови ЛОВА Максима Козицького сайтів органів прокуратури.

Співпраця з багаторічним партнером «Газпрому» Карелом Комареком

Чеський мільярдер Карел Комарек та батько Максима Козицького Зиновій Козицький - партнери у трьох українських компаніях: ТОВ «Горизонти», ТОВ «ПЕК», ТОВ «ГБЛ». У 2018 році СБУ звинувачувала ТОВ «Горизонти» у фінансуванні тероризму в так званих ДНР та ЛНР. Але, не дивлячись на цей факт, родина Козицьких продовжує працювати з багаторічним партнером «Газпрому» Карелом Комареком з 2014 року й по сьогодні.

У 2013 році розпочалася співпраця компанії Комарека MND та російського «Газпрому». Тоді було створено спільне підприємство Moravia Gas Storage a.s (MSG), в якому 50+% власності належали «Газпрому», а меншою часткою володіла чеська MND Карела Комарека. До ради директорів Moravia Gas Storage a.s входив заступник керівника «Газпрому» Олександр Медведєв та інші російські менеджери «Газпрому», багатьох з яких російські опозиційні ЗМІ ідентифікували як колишніх або діючих працівників російських спецслужб. За даними британської Guardian, бізнес Карела Комарека кредитувався російськими державними банками ВТБ та Сбербанк.

Також у 2011 році Карел Комарек став власником нафтоналивного термінала «Самара» у Росії (місто Октябрськ). У 2018 році СБУ та Держфінмоніторинг рекомендували Держгеонадрам не допускати компанію «Горизонти» Комарека до спецдозволів на видобуток копалин через те, що компанія можливо причетна до постачання нафтопродуктів на територію ДНР та ЛНР. Хоча в офіційній заяві MND чеського мільярдера йдеться про те, що термінал був проданий у 2022 році, розслідування журналістів вказують, що як мінімум до кінця 2023 року Карел Комарек зберігав контроль над терміналом «Самара». На даний час власником термінала значиться підставна особа, тому є вірогідність, що активом й досі володіє чеський мільярдер. Шевченківський суд Києва 21 серпня 2024 року зобов’язав СБУ порушити кримінальне провадження щодо законності співпраці родини Козицьких із Карелом Комареком, можливого конфлікту інтересів та корупції.


Будівництво дороги до готелю батька за кошти бюджету

Максим Козицький особисто погодив будівництво дороги за 25 млн грн в селищі Східниця до готелю, що побудував його батько Зіновій Козицький. Частина цієї дороги побудували коштом бюджету, іншу – приватної компанії. На ці роботи була виділена найбільша сума з усіх доріг, відремонтованих за кошти бюджету у Львівській області. НАБУ відкрило кримінальне провадження щодо конфлікту інтересів та зловживання службовим становищем Максимом Козицьким.

Звинувачення у допомозі ухилянтам щодо виїзду за кордон

За даними ЗМІ, керівництво Львівської обласної військової адміністрації допомагало виїжджати псевдоволонтерам за кордон через систему «Шлях». Обласна військова адміністрація під керівництвом Максима Козицького видала понад 32 тис. дозволів на виїзд через систему шлях для членів 1,8 тис. організацій. Також журналісти звинувачують голову Львівської ОВА у тому, що він довгий час відмовлявся надавати списки людей, яким адміністрація дозволила виїхати за кордон.

Співпраця з ключовим партнером «Роснефть» через українську асоціацію

У лютому 2024 року НАЗК визнала компанію Weatherford International міжнародним спонсором війни. У російський бюджет Weatherford лише за 2022 рік сплатила податків на понад $15 млн. Також ця компанія – ключовий підрядник найбільшої російської нафтової компанії «Роснефть». Компанія Weatherford International, за даними реєстрів, один зі співзасновників асоціації «Нафта і раз України». До 2021 року бенефіціаром асоціації «Нафта і газ України» був голова Львівської ОВА Максим Козицький, наразі – його батько Зиновій Козицький. Вірогідно у рамках роботи асоціації співпраця між підсанкційною компанією та родиною Козицьких продовжується.

Офшорний бізнес родини Козицьких

На початку листопада 2024 року Геннадій Сікалов, екс-керівник ДП «Полтаванафтогазгеологія» та голова громадської спілки «Останній бастіон», опублікував звіти кіпрських офшорних компаній, через які працює «зелений» енергетичний бізнес родини Козицьких. Документи свідчать про те, що компанії родини голови Львівської ОВА ухиляються від сплати податків на сотні мільйонів гривень та кредитуються державними банками. Поручителем кредитів в тому числі виступає Максим Козицький, що обіймає посаду голови Львівської обласної військової адміністрації. Наприклад, у звіті вказано, що Максим Козицький пов’язана особа однієї з офшорних компаній. У декларації голови Львівської ОВА відсутнє згадування про афілійованість з кіпрськими компаніями та наявності заборгованості перед ним. Хоча це вказано в опублікованих звітах кіпрських офшорів.

Кредитування компаній родини Козицьких державними банками

Згідно зі звітами, енергетичний бізнес родини Козицьких отримував кредитне фінансування «Укрексімбанку» та «Укргазбанку». У якості застави та поручительства під забезпечення кредитів на десятки мільйонів євро використовувалися активи та гарантії кіпрських офшорних компаній родини Козицьких, а також персональні гарантії самих Козицьких, зокрема і чинного голови Львівської ОВА Максима Козицького. Наприклад, офшорна компанія IVENA LIMITED виступала поручителем та гарантом за кредитами інших компаній родини Козицьких. IVENA LIMITED, щоб взяти в «Укрексімбанку» кредит на 42 млн євро, передала в заставу акції ТОВ «Орівська ВЕС» та ТОВ «Самбірська сонячна станція». Ще за двома кредитами в «Укрексімбанку» та «Укргазбанку» IVENA LIMITED виступила гарантом за кредитами на суму майже 15 млн євро.

Схеми ухиляння від сплати податків на десятки мільйонів євро

Голова громадської спілки «Останній бастіон» Геннадій Сікалов вважає, що загальна структура «зеленого» бізнесу родини Козицьких свідомо була так побудована, щоб ухилятися від сплати податків у бюджет. Через схему з наданням кредитів та внутрішніх позик значна частина від прибутку українських компаній родини голови Львівської ОВА Максима Козицького перераховувалася на рахунки кіпрських компаній, щоб оподатковуватися за низькими офшорними ставками. Відповідно до звітів, компанії родини Козицьких могли ухилитися від сплати податків на десятки мільйонів євро. Зокрема на рахунки кіпрської IVENA LIMITED надходили платежі від українських компаній (як «зеленого» бізнесу, так і нафтогазового). З рахунків IVENA LIMITED платежі переправлялися на рахунки інших кіпрських компаній родини Козицьких, надавалися «позики» українським компаніям, які відповідно теж належать цій родині. Таким чином з балансів підприємств з-під оподаткування виводилися «надлишкові» доходи, за рахунок яких фінансувалися інші проєкти Козицьких. У наступні роки компанії начебто повертали позики зі своїх доходів кіпрській IVENA LIMITED, зменшуючи прибуток, з якого мали сплатити податки в Україні. Відповідно до звітів, за 2020-2022 роки лише через IVENA LIMITED «пройшло» щонайменше 20 млн євро. Це мінімальна орієнтовна сума, яку протягом трьох років вдалося «ухилити» Козицьким від українського оподаткування завдяки роботі одного кіпрського офшору.

Конфлікт інтересів: голова ЛОВА виступав поручителем при отриманні кредиту в держбанках

Згідно з опублікованими звітами, одним із поручителів кредиту IVENA LIMITED, який надавав державний «Укргазбанк» на 5,1 млн євро, виступав чинний голова Львівської ОВА Максим Козицький. Геннадій Сікалов вважає, що важливим аргументом на користь отримання кредиту став сам факт перебування Максима Козицького на посаді. Відповідні дії містять ознаки конфлікту інтересів та корупції. Адже, згідно із законодавством, чиновники не можуть бути задіяними до управління активами.

Максим Козицький не задекларував офшорний бізнес

У звітах кіпрської компанії Козицьких DARVEST LIMITED в розділі «Зобов’язання перед пов’язаними особами» вказана інформація, що кіпрська компанія боржник Максима Козицького. Відповідно голова Львівської обласної військової адміністрації – пов’язана особа з компанією DARVEST LIMITED, а дані про борг мають бути вказані у декларації Максима Козицького. Однак у декларації Максима Козицького відсутнє згадування про афілійованість з кіпрськими компаніями, а також про наявність боргу DARVEST LIMITED перед ним.


Посилання: