Мельник Сергій Миколайович
Мельник Сергій Миколайович.jpeg
Заступник міністра оборони України

Мельник Сергій Миколайович

Український військовий діяч, заступник міністра оборони України, бригадний генерал юстиції, доктор юридичних наук, професор військового права.

Досвід організації оборони Харкова дав мені розуміння того, як мають ефективно працювати Сили оборони у критичних умовах. Цей досвід дозволяє мені краще бачити реальні потреби військових та орієнтувати роботу міністерства на вирішення конкретних завдань.

Один із ключових принципів, на якому я завжди наголошував і який продовжую впроваджувати на державному рівні, — це якісна підготовка кадрів. Від професійної підготовки залежить не лише успіх окремих операцій, але й ефективність війська в цілому. Системний підхід до навчання, сучасні методики підготовки та індивідуальний підхід до кожного військовослужбовця — це те, що ми активно розвиваємо”, - зазначив бригадний генерал Сергій Мельник в інтерв'ю АрміяInform, відповідаючи на питання про те, які успішні практики і напрацювання, які були корисними та результативними на його попередніх місцях служби він враховує на нинішній посаді.

Сергій Мельник
Сергій Мельник

Біографія

Сергій Мельник народився 12 липня 1977 року в місті Хмільник Вінницької області.

Сім’я

Одружений, виховує доньку.

Освіта

• Київський військовий ліцей (1994);
• Харківський військовий університет (1999);
• Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого (2009);
• Національна академія Національної гвардії України (2019).
• У 2022 році пройшов курси вищого керівного складу стратегічного рівня (L-4) у Національному університеті оборони України, що підвищило його кваліфікацію як військового керівника стратегічної ланки.

Кар’єрний шлях

Сергій Мельник
Сергій Мельник

Службу в ЗСУ Мельник розпочав ще в 1990-х роках. Отримавши військову освіту, він служив командиром різних підрозділів у бригадах протиповітряної оборони України.

З 2002 року Мельник перейшов на викладацьку та адміністративну роботу у Харківській юридичній академії, працював на керівних посадах на військово-юридичному факультеті.

А в листопаді 2019-го став начальником новоствореного Військово-юридичного інституту, який увійшов до складу цього ж університету. Того ж року призначений радником із правових питань у районі АТО (ООС), де набув бойового досвіду. А у вересні 2021 року його призначають на посаду начальника Харківського гарнізону. На цій посаді з початку повномасштабного російського вторгнення в лютому 2022 року Мельник очолив оборону міста Харкова.

4 березня 2022 року указом Президента України йому присвоєно звання бригадного генерала юстиції.

Сергій Мельник
Сергій Мельник

З вересня 2022 року Мельник виконував обов’язки командувача тактичного угруповання “Харків” – об’єднаних сил оборони Харківського напрямку. У жовтні 2024 року рішенням Кабінету Міністрів Сергій Мельник призначений заступником Міністра оборони України.

Наукова діяльність

Сергій Миколайович Мельник – науковець у галузі військового права. Опублікував понад 70 наукових праць з питань військового права та державної безпеки. Має вчене звання професора.

Також він фахівець у галузі міжнародного військового права. Відкрив Центр правового забезпечення євроантлантичної інтеграції на базі Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Основна діяльність якого покликана на проведення академічних досліджень у сфері правового забезпечення євроатлантичної інтеграції України в євроатлантичний безпековий простір з метою набуття членства України в Організації Північноатлантичного договору (НАТО).

Окрім того, брав участь у складі робочої групи, яка в даний час розробляє проєкт нового Кримінального кодексу України.

Оперативна справа

Оборона Харкова і Слобожанський контрнаступ

З перших годин повномасштабного вторгнення РФ 24 лютого 2022 року Сергій Мельник очолив оборону міста Харкова. Під його командуванням гарнізон, до складу якого увійшли підрозділи Збройних Сил, Національної гвардії, Територіальної оборони та інших силових структур, організував ефективну оборону міста. Розповідаючи про ці події в інтервю Українському Радіо Харків, він зазначав: «Нами був створений дуже швидко Штаб оборони Харкова, до якого увійшли підрозділи Національної гвардії, прикордонної служби, Міністерства внутрішніх справ та інших силових структур, всі військові частини, які перебували тут, а також військові навчальні заклади. Місто було поділене на сектори захисту, всі підрозділи були виведені, щоб ми змогли чітко і якісно обороняти наше місто». За особистий внесок у захист Харкова та мужність, проявлену у боях, Мельник був нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня.

З вересня 2022-го він виконував обов’язки командувача тактичного угруповання “Харків” (Сил оборони Харківщини), брав участь під час розробки та реалізації Слобожанського контрнаступу. Його позивний “Марсель” став широко відомим серед військових. Як згодом і його однойменний телеграм-канал.

17 лютого 2024 року, під час поїздки військовими частинами, на життя Сергія Мельника було скоєно замах. Збройні сили російської федерації завдали ракетного удару двома ракетами по командному пункту, де він в цей час знаходився.

Реформи та діяльність у Міністерстві оборони України

Як заступник міністра оборони України, генерал Мельник ініціював і реалізував низку суттєвих змін, які стосуються військовослужбовців у медичній сфері, освітній сфері, гуманітарному забезпеченні військовослужбовців, контролю якості майна продовольчої служби ЗСУ, а також у соціальному забезпеченні військовослужбовців та захисті їхніх прав.

Гуманітарна сфера

Запроваджено проект «Пакунок пораненого». Були внесені зміни до ПКМУ № 1234 від 29.10.2024р. щодо покращеного речового, медичного психологічного та соціального забезпечення з урахуванням потреб чоловіків і жінок. А також добровільний звіт у сфері міжнародного гуманітарного права. Це перший такий документ, виданий в Україні. У ньому відображено запроваджену систему та досвід імплементації, застосування та поширення знань про МГП.

Створено міжвідомчу робочу групу з розробки та впровадження Програми військово-патріотичного виховання в системі Міноборони на 2026–2030 роки та Перспективного плану її реалізації.

Понад 100 радників з гендерних питань пройшли профільне навчання відповідно до стандартів ООН та НАТО. Також посилено співпрацю з Північним центром з гендерних питань у військових операціях.

Контроль якості майна продовольчої служби ЗСУ

Запроваджено нову систему контролю, яка передбачає повний цикл перевірки майна на всіх етапах постачання – від укладання договору до поставки готової продукції військовим. Медична сфера: посприяв якості медичного забезпеченню військовослужбовців, а саме покращене харчування військовослужбовців у закладах охорони здоров’я усіх форм власності. Реконструйовано низку медичних закладів задля створення безбар’єрного простору для військовослужбовців.

Освітня сфера

Удосконалено та оновлено програму базової загальновійськової підготовки. Реформа рекрутингових центрів шляхом надання можливості військовослужбовцям здобувати вищу освіту, професійну військову освіту, вивчати іноземну мову, пройти навчання в країнах НАТО, а також професійно розвиватися, навчаючись на курсах підвищення кваліфікації. Окрім того, були відкриті нові центри рекрутингу.

Сформовано відділ координації центрів рекрутингу. Запущено колл-центр та онлайн-рекрутинг. Розгорнуто та модифіковано інформаційно-комунікаційну систему «Доброволець». Коментуючи роботу центрів рекрутингу, Сергій Мельник наголошував, що їх вже 47, і в 2025 році ця мережа продовжить розширюватися. За його словами, ці центри є інноваційною формою взаємодії державних структур із місцевим самоврядуванням і Міністерством оборони.

Важливою особливістю цих центрів є їх розташування при ЦНАПах, що забезпечує комфортний і прозорий процес для громадян. Вони не дотичні до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Кваліфіковані цивільні фахівці надають вичерпну інформацію про військову службу, допомагають обрати спеціальність та місце служби, а також супроводжують кандидата на всіх етапах оформлення документів.

Відновлено підготовку шляхом отримання сертифікатів PPL курсантів льотного спрямування за стандартом ICAO, що зменшить термін підготовки пілотів на F-16 до 3 місяців. Також ухвалено рішення про посилення підготовки українських льотчиків-курсантів. У рамках нової програми кількість тренувальних польотів зросте, а географія навчань розшириться, що дозволить підготувати більше висококваліфікованих пілотів.

Соціальне забезпечення

Сприяв механізму реалізації роботи служб супроводу, який передбачає створення системи підтримки, що забезпечуватиме військовослужбовців та їхніх рідних всебічною допомогою – від юридичних консультацій до організації медичної реабілітації. Також під час перебування Мельника на посаді Україна набула асоційованого членства в найбільшій у світі організації офіцерів резерву країн НАТО – Confédération Interalliée des Officiers de Réserve (CIOR).