Різник Микола Миколайович
Різник Микола.jpg
Голова Опішнянської об’єднаної територіальної громади, фігурант корупційних скандалів та кримінальних проваджень, пов’язаних із звинуваченнями у хабарництві та зловживаннях під час розподілу фінансів громади.

Біографія та політичний шлях

Микола Різник народився в селищі Опішня Полтавської області. Свою політичну кар’єру розпочав у 2015 році, коли вперше став депутатом місцевої сільської ради. У 2019 році, балотуючись як самовисуванець, був обраний головою Опішнянської ОТГ, до складу якої входить близько 10 тисяч мешканців. Має значний вплив на роботу ради громади, оскільки дві третини депутатів є незалежними кандидатами, більшість з яких підтримують його ініціативи. Різник активно використовує медіа-простір. У ролі голови громади веде особисті сторінки у Facebook та ТікТок, де його дописи набирають вражаючу кількість переглядів. Через це виникали припущення, що його комунікаційною діяльністю займаються професійні медійники. Він також вів блоги у низці популярних видань, а на регіональному рівні часто взаємодіє з полтавським інтернет-ресурсом «Зміст».

Бізнес-діяльність

Згідно з реєстрами та деклараціями, Микола Різник є власником товариства з обмеженою відповідальністю, зареєстрованого в Опішні у 2017 році. Це підприємство має понад 50 видів діяльності за КВЕД, охоплюючи майже всі можливі господарські сфери. Однак фактично воно функціонує як караоке-кафе «Співоча Кнайпа», що підтверджується адресою реєстрації та записами обліку фінансових операцій.

Окрім цього, ТОВ орендує дві земельні ділянки загальною площею 14 соток, які належать громаді, за тією ж адресою, де розташований заклад. Виручка підприємства не перевищує 140 тисяч гривень на рік, тоді як річний дохід від підприємницької діяльності його дружини перевищує 1 мільйон гривень. Це може свідчити про те, що основна фінансова діяльність кафе здійснюється через її ФОП.

Корупційні справи та скандали

Звинувачення у хабарі за дозвіл на шиномонтаж

Початок каденції Різника на посаді голови ОТГ у 2019 році був відзначений скандалом – його звинуватили в отриманні хабаря у розмірі 12 тисяч гривень за дозвіл на відкриття шиномонтажу. Його підозрювали у тому, що він взяв гроші від підприємця в обмін на укладення угоди про добровільне відшкодування збитків за фактичне використання земельної ділянки.

Правоохоронні органи затримали його на місці злочину – операцію провела військова прокуратура Полтавського гарнізону спільно з ГУ Національної поліції та Управлінням захисту економіки ДЗЕ Нацполіції Полтавської області.

За цією справою досі проходять судові слухання.

Податкові надходження від мережі «Аврора»

У 2023 році бюджет Опішнянської ОТГ суттєво зріс – більш ніж на 340 мільйонів гривень. Це стало можливим після того, як рітейлер «Аврора», скориставшись податковими пільгами воєнного часу, перейшов на спрощену систему оподаткування та змінив місце реєстрації з Полтави на Опішню. Співвласником компанії є Лев Жиденко, який родом саме з цього селища. Місцеві ЗМІ писали, що власники «Аврори» прагнули зробити в Опішні кейс успішного місцевого самоуправління та робили ставку на політичне майбутнє Миколи Різника.

Це викликало гостру суспільну дискусію: чимало людей вважали несправедливим, що одна громада отримала величезні фінансові надходження, тоді як інші – ні. Виникали також сумніви щодо того, чи цей крок був суто економічно вмотивованим, адже інші великі рітейл-мережі подібних рішень не ухвалювали.

Лев Жиденко пояснив зміну реєстрації тим, що його не влаштовувало використання бюджетних коштів у Полтаві, а також підкреслив, що хоче підтримати рідне селище. У свою чергу, Микола Різник пообіцяв спрямувати половину цих податкових надходжень на підтримку ЗСУ. Однак, за даними журналістських розслідувань, реальні суми, що пішли на військові потреби, виявилися значно меншими – менш ніж третина від обіцяного.

Справа про тендерні зловживання Опішнянської ОТГ на 140 млн грн

БЕБ проводить розслідування, в якому фігурує Опішнянська ОТГ та її голова Микола Різник. Відповідно до матеріалів слідства, дві компанії – ТОВ «Тоталбуд» і ТОВ «Браво Буд 2024» – підозрюються в ухиленні від сплати податків та привласненні бюджетних коштів у співпраці з посадовцями місцевого самоврядування. Обидві компанії без конкуренції виграли тендери громади на загальну суму 140 мільйонів гривень, що відрізняє цю ситуацію від тендерної практики інших ОТГ.

За версією слідства, компанії мають ознаки фіктивності. Наприклад, у межах одного з тендерів на суму понад 61 мільйон гривень вони ухилилися від сплати податків на 6,8 мільйона гривень. Також слідчі перевіряють причетність керівників місцевого самоврядування до змови із бізнес-структурами задля привласнення бюджетних коштів під час інших закупівель.

Прізвище голови ОТГ Миколи Різника фігурує в матеріалах слідства. Попри його заяви, що ці компанії брали участь у закупівлях і в інших територіальних громадах, розслідування показує, що найбільший обсяг замовлень вони отримали саме від Опішнянської ОТГ.

Так, у 2022–2024 роках ТОВ «Тоталбуд» виграло тендерів на 140 мільйонів гривень, з яких 71 мільйон (51% від загального обсягу) припадає на Опішню. З другої половини 2023 року ця компанія почала отримувати всі підряди виключно в Опішні, причому без жодної конкуренції. Щодо ТОВ «Браво Буд 2024», то у 2022–2024 роках воно виграло тендерів на 142 мільйони гривень, з яких 77 мільйонів (55%) припадає на Опішню.

Слідчі встановили, що офіційним власником обох компаній є STELLAR STAR LTD – зареєстрована на Маршалових островах. Представником цієї фірми виступає громадянин Румунії Андрій Жосу, який в українських реєстрах значиться як власник понад сотні компаній, частина з яких регулярно виграє тендери ОТГ.

Безпілотники, удвічі дорожчі за ринкову вартість

Геннадій Сікалов, очільник громадської спілки «Останній бастіон», заявив, що Опішнянська ОТГ витратила на потреби Збройних Сил України менше третини додаткових бюджетних надходжень за 2023 рік, хоча голова громади Микола Різник обіцяв спрямувати на це половину коштів. Окрім цього, ОТГ самостійно закуповувала дрони та оптичне обладнання, але тендери відбувалися непрозоро: учасником виступала лише одна компанія, а інформація про умови закупівель не розголошувалася.

Зокрема, ТОВ «НВО Захід» отримало контракт на постачання FPV-дронів на суму 10,8 мільйона гривень, проте у відкритих джерелах немає інформації про цю компанію як виробника безпілотників. Інший постачальник, ФОП Олександр Бондаренко, продав громаді квадрокоптери та оптичні прилади на понад 9 мільйонів гривень, причому деталі угоди залишилися закритими.

Вартість придбаних дронів була значно завищеною – в 1,5–2 рази дорожчою за ціни, за якими аналогічну техніку закуповують найбільші волонтерські фонди, такі як «Повернись живим» та фонд Сергія Притули.

Завищення вартості ремонту доріг в Опішні

Прокуратура Полтавської області порушила кримінальну справу щодо ймовірної розтрати бюджетних коштів Опішнянською ОТГ. Зокрема, правоохоронці розслідують можливу змову посадовців громади з ТОВ «Будівельна компанія Гранд-Строй», яке отримало тендер на понад 16 мільйонів гривень для ремонту доріг.

Слідство вважає, що вартість окремих будівельних матеріалів у договорі могла бути завищена більш ніж на 30%. За даними платформи Prozorro, компанія стала єдиним учасником торгів і перемогла без жодної конкуренції. Економія на тендері виявилася символічною – усього 506 гривень, що становить 0,003% від загальної вартості контракту. Компанія «Гранд-Строй» належить Віктору Кондратенку, двоюрідному брату Олексія Матюшенка, який є депутатом Полтавської обласної ради від партії «За Майбутнє».

Організація піару скандальним медіаменеджером Сердюковим

Деякі ЗМІ висловлювали припущення, що за активною присутністю Миколи Різника у медіапросторі, що є нетиповим для голів сільських громад, стоїть полтавський медіа-менеджер Олексій Сердюков – власник видання «Зміст». Саме в цьому медіа у 2019 році після скандалу, пов’язаного з обвинуваченням Різника у хабарництві, вийшло масштабне «антикризове» інтерв’ю голови ОТГ.

Сердюков є фігурою зі скандальною репутацією: у липні 2019 року він спричинив ДТП, що призвела до смерті людини, однак отримав умовне покарання.

Журналісти припускали, що розкрутка Миколи Різника у медіа була частиною більш масштабної стратегії, реалізованої власниками рітейл-мережі «Аврора». Вони прагнули створити зразковий кейс ефективного місцевого самоврядування в Опішні, а Різника позиціонувати як перспективного політичного діяча.

Однак після порушення проти нього низки кримінальних справ ситуація змінилася. Джерела в медіа повідомляли, що власники «Аврори» розчарувалися у підтримці Різника і змістили фокус на масштабніші політичні проєкти загальнонаціонального рівня. Одним із таких вважається партія «Справедлива платформа», яку пов’язують із волонтером Сергієм Притулою. До її керівного складу увійшов і сам Олексій Сердюков.

Відсутність реакції на скандал із керівником опішнянського КП

У мережі з’явилося відео, на якому директор СКП «Благоустрій-Опішня» Роман Зінченко, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, вдерся до жіночої вбиральні на території сільради. На відео зафіксовано, як він почав агресивно поводитися та напав на жінок, які там перебували. Чиновник стверджував, що туалет є його власністю, а відвідувачки не мають права там перебувати.

Попри розголос, ситуація не отримала жодної реакції з боку голови ОТГ Миколи Різника. Роман Зінченко не зазнав жодних дисциплінарних заходів і продовжує обіймати свою посаду.

Родина

Микола Різник одружений, виховує трьох дітей. Третя дитина народилася в період дії воєнного стану.