Якубовський Владислав Болеславович
Якубовський Владислав.jpg
Владислав Якубовський Болеславович – скандальний чиновник часів Януковича, один із керівників групи компаній «Трейд коммодіті», учасник корупційних тендерів на постачання продуктів та паливно-мастильних матеріалів УЗ та ЗСУ, бізнес-партнер зрадників України Віктора Медведчука та нардепа Олександра Пономарьова.

Владислав Якубовський

Особиста справа

Народився у Хмельницькому (Україна) 30.10.1978 року.
Трудовий шлях розпочав у 2000 році в компанії «Галичина Енерго» (Івано-Франківськ).
В період 2001-2008 роках був співробітником компаній «Астра-Інвест» та «Астра-Трейд». Ці компанії пов’язують із «Київською сімкою», а саме Валентином Згурським та Богданом Губським. «Астра-Інвест», «Астра-Трейд» та низку компаній Згурського та Губського очолювала одна особа – Іван Басараб.
В 2008 році Владислав Яубовський працював радником керівника Хмельницької обласної адміністрації.
В листопаді 2008 року Якубовський зайняв посаду директора компанії «Мезон-К», що пов’язують із Юрою «Єнакієвським».
У 2010 році працював заступником керівника Держкомрезерву, а пізніше – очолював комісію з реорганізації структури.
У період з 2011 по квітень 2013 очолював Держекоінвест, що був створений для використання грошей, які отримувала Україна за Кіотським протоколом.
З 2014 року - фактичний керівник групи компаній «Трейд коммодіті», яку створили при Порошенко наближені до нього підприємці – Андрій Адамовський та Олександр Грановський.

Компанії, пов’язані з Якубовським

  1. Компанія Констракшн Поінт (рік заснування - 2009). Статутний капітал - 500 тис. грн. У компанії Якубовський має 50%, ще по 25% належить Зазі Зозірову та громадянину Грузії Зазі Гумберідзе. Підписант - Ірина Шведовська.
  2. Логістична компанія Синергія (рік заснування – 2015). Статутний капітал - 716 тис. грн. В компанії Якубовський має 30% (на сьогодні - через компанію “Євразія), Данило Константінов 25%, Валерій Лозутов 25% і Ян Немировський 20%. До 2020 року компанією керував Димитрій Медвєдєв, потім його замінив Олег Бондар. Офіс «Синергії» раніше знаходився у бізнес-центрі «Євразія», разом із офісами Грановського та Адамовського.
  3. Інвестиційна компанія Євразія (рік заснування – 2016). Статутний капітал - 1 млн грн. У компанії Якубовський має 50%, ще 50% належать Дмитру Адамовському, сину Андрія Адамовського, через венчурний фонд Центавр.
  4. Українська локомотивобудівна компанія (рік заснування – 2016). Статутний капітал – 114,4 тис. грн. У компанії Якубовський та Адамовський мають 30% через інвесткомпанію Євразія. 29% має Володимир Вітніцький через компанію Фул Трейдінг ще 29,9% має Павло Тіщенко через компанію Солар Енерджі Грін, 10% з 2021 року належать Олександру Слюсарчуку. Офіс компанії теж раніше знаходився у бізнес-центрі «Євразія».
  5. Асоціація українських залізничних перевізників (рік заснування – 2019). Її засновниками виступають Українська локомотивобудівна компанія, співвласником якої є Якубовський, та Західноукраїнська логістична компанія, яка записана на адвоката Олега Ярему. Підписантом компанії вказано Андрія Мірошнікова, екс-керівника Департаменту комерційної роботи «Укрзалізниці».

Корупційні скандали за участю Якубовського

Розкрадання коштів «Кіотського протоколу»

З 2011 року Владислав Якубовський зайняв посаду голови Держекоінвесту. Цю організацію спеціально створили для освоєння коштів Кіотського протоколу, які нашій країні передають для боротьби з викидами в атмосферу. У 2012 році Держекоінвест на утеплення 323 садочків, шкіл, лікарень та будинків для людей похилого віку направив 1,2 млрд грн (згодом сума зросла до 1,7 млрд грн) трьом компаніям Стройінвест 2007, Антіс Трейд, та Содетель. Ці кошти виділялися без конкурсу.

З трьох дві компанії раніше скомпрометували себе, адже вони раніше брали участь у сумнівних схемах для «УЗ». Стройінвест 2007 була фіктивним конкурентом на тендерах, що вигравали компанії групи Гайдука-Тарути. Антіс Трейд реконструювала Донецький залізничний вокзал: вартість робіт загадково подорожчала в 2 рази.

Восени 2012 року виявилося, що програма майже не виконується: номера телефонів компаній не відповідають, за адресами реєстрації нікого не має, а «Содеталь» взагалі віддала підряд на роботи компанії «Карпатибудінвест», яку пов’язують з Юрою «Єнаківським».

Журналісти «Української правди» виявили зв'язок Юри «Єнакієвського» з усіма трьома компаніями-прокладками. А видання «Наші гроші» стверджувало, що «Содетель» заснований донецьким підприємцем Віктором Мігдісовим. Він відомий тим, що для своєї дружини влаштував показ мод на вертолітному майданчику Януковиа, а також тим, що зносив зніс будівлю управління інформації Донецької державної обласної адміністрації, щоб син Януковича побудував там бізнес-центр «Столичний». «Антіс трейд» знаходився за тим самим адресом, що й ТОВ «Гормашнсаб», яким керує один із відомих менеджерів Іванющенко Андрій Остапко. Згодом «Антіс трейд» переїхало в інше примущення – на вул. Чигоріна, 18. За цією ж адресою було зареєстроване ТОВ “Оіл рівер”, яке є одним з ключових активів бізнес-імперії Юри «Єнакієвського».
Як результат роботи «Держекоінвест» під керівництвом Якубовського, більша частина робіт виконана не була, а гроші – зникли.

У 2012 році Якубовський написав листа прем’єр-міністру Азарову, що країни-партнери, окрім росії та Білорусі, відмовляються фінансувати заходи в Україні, згідно Кіотського протоколу. В тому ж році на конференції ООН Якубовський заявив про плани України збільшити викиди вуглецю в атмосферу, що йде всупереч Кіотському протоколу.

Після Майдану Якубовського звільнили з посади, але головою «Держекоінвесту» став Володимир Бандуров, який раніше був помічником Владислава Якубовського.

Неякісні продукти для ЗСУ

У 2008-2009 роках Владислав Якубовський займав посаду заступника директора фірми «Мезон-К». Компанію звинувачували у розкраданні коштів Міноборони на продуктах харчування для військових. «Мезон-К» купувала продукти для міністерства в 2 рази вище за ринкову вартість. У владі лобістом «Мезон-К» був Михайло Єжель, майбутній міністр оборони, а на той момент – головний інспектор міністерства.

Журналісти-розслідувачі доводили, що Єжеля просував на посаду міністра Юра «Єнакієвськи». Також згадується людина Іванющенко – Дмитрій Мєдвєдев, який згодом буде керівником компанії Якубовського. Методи для просування нових підрядників на тендери використовували сумнівні – штучно організовані харчові отруєння військовослужбовців.

«Трейд коммодіті» - регулярний переможець тендерів при Порошенко

Група компаній «Трейд коммодіті» - розгалужена система компаній, яка була створена при президенті Порошенко та стала найбільшим переможцем тендерів на постачання палива державним структурам України. Видання «Наші гроші», проаналізувавши «Вісник держзакупівель» та дані системи Prozzoro, прийшли до висновків: при Порошенко компанії «Тред коммодиті» виграли тендерів на 17 млрд грн на постачання палива державі. Гроші отримали від наступних замовників:

  1. Філія «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця» – 10,28 млрд грн.
  2. Міністерство оборони України – 5,53 млрд грн.
  3. Державне агентство резерву України – 0,42 млрд грн.
  4. АТ «Центренерго» – 0,23 млрд грн.
  5. Філія «Вільногірський ГМК» АТ «ОГХК» – 0,10 млрд грн.

А розподілені кошти були між всього 6 компаніями:

  1. ТОВ «Трейд Коммодіті»– 5,18 млрд грн
  2. ТОВ Фірма «Фідея»– 3,34 млрд грн.
  3. ТОВ «Август Пром» – 3,20 млрд грн.
  4. ТОВ «Оптімус Конекшн» («Газтрейд») – 3,06 млрд грн.
  5. ТОВ «Торум» – 1,97 млрд грн.
  6. ТОВ «Мета Оіл» – 0,22 млрд грн.

TB-1.jpg

У політиці діяльність групу прикривав нардеп Олександр Грановський, інвестором виступав бізнесмен Андрій Адамовський, а безпосередньо керував групою Владислав Якубовський.

Корупційні махінації «Трейд коммодіті» на тендерах

За даними ЗМІ, «Трейд коммодіті» прямо пов’язана з Андрієм Адамовським та була зареєстрована у БЦ “Євразія”, в якому було зосереджено кілька компаній-прокладок Адамовського та Грановського: «Трейд коммодіті», «Максмед» та «Торум».

У 2016 році Міністерство оборони провело тендер на закупку палива. Майже по всім лотам перемогла невідома компанія з Дніпродзержинська «Трейд коммодіті». Загальна сума контрактів – 1,24 млрд грн. Журналісти виявили особливості тендера: компанія WOG, як конкурент, буквально віддала перемогу «Трейд коммодіті» Якубовського, але потів поставила через фірму-прокладку власне паливо, що виконати контракт, після тендеру Міноброни і фірма Якубовського два рази погоджувалися на підвищення ціни на паливо, причому ці факти скривали. Як результат, міністерство переплатило «Трейд коммодіті» мінімум 100 млн грн. Через два роки НАБУ завершило розслідування цієї справи: винними визнали заступника міністра, посадових осіб департаменту держзакупівель та «фактичного власника «Трейд коммодіті».

Андрій Адамовський у 2019 році в інтерв’ю «Економічні правді» заявив, що кінцевими бенефіціарами «Трейд коммодіті» є «группа молодых ребят», але імена не назвав, сама «Трейд коммодіті» розпочала процедуру банкротства.

Махінації на тендерах «Торума»

ЗМІ у 2017 році почали називати компанію «Торум» клоном «Трейд коммодіті». «Торум» пов’язана із Якубовським через її бенефіціара Дмитра Медвєдєва, який до 2020 року керував “Синергією”, однією з компаній Якубовського. Офіс «Торум» знаходився у бізнес-центрі «Євразія» і її багато разів називали «фірмою з орбіти «Трейд коммодіті».

Після впровадження «Укрзалізницею» спеціальної атестації для компаній, які можуть постачати мастильні матеріали, «Торум» стала однією з двох таких компаній. Другою була «Агрінол», що пов’язують з екс-нардепом Олександром Пономарьовим.

«Торум» регулярно «ловили» на ухилянні під сплати податків та зривів тендерів на постачання палива.

У 2018 році компанія виграла тендер на постачання дизпалива комбінату «Астра», однак не поставило паливо: ціни зросли, а Держрезерв відмовився вартість підвищити.

В 2018 році «Торум» Якубовського намагався продати Міністерству оборони бензин, заборонений в нашій країні (раніше те саме намагалася зробити компанія «Трейд коммодіті».

В 2018 році компанія «Торум» поставило дизельне пальне на 700 млн грн «УЗ» за завищеною ціною та не сплатила 920 млн грн податків під час ввозу в Україну паливно-мастильної матеріалів. До такого висновку прийшла ДФС.

У 2020 році керівником тендерного підрозділу «УЗ» став Тімур Валієв, за даними ЗМІ, людина Арсена Авакова. Через місяць розпочалася паливна криза: переможці тендерів на постачання відмовились постачати дизпаливо за визначеною вартістю, адже ринкова ціна виросла. Найбільшим постачальником був «Торум», який таким шантажем вибив у «УЗ» підняття ціни на 30%.

Зрив тендерів компаніями Якубовського

У 2017 році «УЗ» оголосила тендер на закупівлю 250 вантажних напіввагонів на 304 млн грн. До тендеру допустили Крюковський та Попаснянський заводи та невідому фірму «Максмед Інтернешнл». Ця компанія для участі в тендерів мала мати мінімум 2 договори на аналогічні закупівлі, але надала – один. Хоча це явне порушення умов тендеру, але до конкурсу її допустили. Паралельно Максмед Інтернешнл (входить до групи «Трейд коммодіті») виграла ще один тендер Укрзалізниці, на 60 мільйонів гривень.

У процесі тендеру «УЗ» Максмед звернулася до АМКУ, щоб виключити з тендеру Крюківський завод. Згодом «Максмед» оскаржила тендери «УЗ» на загальну суму 8 млрд грн.
Лише за 2017 рік «Максмед» подала 157 скарг на закупівлі. VoxUkraine прямо називає такі дії «саботажем», а «Наші гроші» - «тендерним тролем».

Поставки неякісного палива Міноборони та УЗ

Наступна оборудка – поставка «бодяжного палива» державним структурам. Головне слідче управління Національної поліції встановило, що у 2015-2016 роках компанії з групи «Трейд Коммодіті» під виглядом бензинів марок А-80, А-92, А-95 та дизпалива продавали «суміші нафтових фракцій, які містять небезпечні хімічні речовини». У переліку фігурували 4 постачальника для «Трейд коммодіті» – ТОВ «Укр Петрол», ТОВ «Елемент Нафта», ТОВ «Західна нафтогазова компанія» і ТОВ «Алекспром». «Бодягу» готували у незаконному нафтопереробному цеху на території ДП «НВО Павлоградський хімічний завод» (ПХЗ)». Неякісне пальне продавали зокрема й «Трейд коммодіті», а покупцями були Південна, Південно-західна та Львівські залізниці.

У 2017 році Вадим Мосійчук, голова Держрезерву, звинуватив «Трейд коммодіті» у поставці неякісного палива: через 2 тижні після поставки бензин почав розшаровуватися в резервуарах.

У 2019 році, за даними ДФС, в країну імпортували паливно-мастильні матеріали (дизельне паливо, бензин, паливо для реактивних двигунів авіаційного палива для газотурбінних двигунів JET A-1, базову оливу) із заниженням митних платежів. Нафтопродукти змішували і вже фальсифіковані продавали підприємствам за завищеними цінами.

У злочинній діяльності, за даними слідства, брали участь ТОВ «Ферст Груп» (яке поставило Міноборони бензину того ж року на 0,5 млрд грн), ТОВ «Софт Оіл», ТОВ «Фірма «Фідея», «Торум», ТОВ «Голд – Сістем», ТОВ «Август Пром», ТОВ «Оптімус Конекшн», ТОВ «Ітіолі», ТОВ «Скайторг», ТОВ «Мета Оіл» та ТОВ «Мерген». Це все керовані Якубовським структури «Трейд коммодіті».

Така схема є прикриттям імпорту дизельного пального під виглядом авіаційного палива для газотурбінних двигунів JET A-1 замість іншого підакцизного товару – дизельного палива, ставка податку якого значно вища. Номенклатура авіаційного палива до кінця 2018 р. підлягала розмитненню за ставкою акцизного податку – 21 євро за 1000 літрів. При цьому ставка акцизу на дизельне пальне складала 139,5 євро за 1000 л. А поставки базової оливи, яка не відноситься до підакцизного товару, взагалі не оподатковуються акцизним податком. Фактично була створена схема космічного прибутку лише на ухиленні від сплати акцизу: купити авіаційний керосин та базову оливу, змішати у пропорції 85% до 15%, продати державі як дизпаливо.

Саме так діяли «комоди» протягом всього періоду свого існування. Також характерно, що в певний період керосин та олива закуповувалися у медведчуківських «Роснефті» та «бодяжилася» на нафтобазах в Херсонській та Дніпропетровській областях.

Участь компаній Якубовського у махінаціями з відшкодуванням ПДВ

Після початку війни Міноборони продовжувало платити постачальникам палива 7% ПДВ. Однак Уряд на початку війни встановив нульову ставку на паливо в разі, якщо воно необхідно для ЗСУ. За даними ДАС, приватний постачальник через «скрутки» вивів ці гроші з обороту. СБУ не може знайти цього постачальника. Ця компанія не лише не повернула ПДВ, а ще й продавало паливо зі значною націнкою: 56-62 тисяч гривень за тонну або 57-62 грн за літр. Хоча таких цін в той період не було на автозаправках. За інформацією ЗМІ, цей постачальник – компанія Якубовського.

Спроба зірвати відкриті тендери Прозорро Міноборони

Після скандалу із завищеними цінами на продукти для військових, Міноборони провело відкриті тендери на закупівлю продуктів харчування для ЗСУ. Зекономити на закупівлях вдалося 6 млрд грн. Головний аутсайдер відкритих торгів Міноборони, пов'язаний із групою компаній «Трейд коммодіті», намагається зірвати тендери через суд.

Активісти звинуватили компанію «Трейд Граніт інвест» у спробі зірвати відкриті тендери в Prozzoro на придбання продуктів для ЗСУ. Власниця цієї компанії Юлія Павліченко також володіла «Макмед Інтернешнл», однією з найбільш скандальних компаній групи «Трейд Коммодіті». Для зриву відкритих торгів Міноборони в Prozorro компанія Якубовського використовувала масові позови до судів, а також «чорну» інфокомпанію проти членів Антикорупційної ради при Міноборони. Наприклад, для дискредитації члена ради та громадської активістки Дани Ярової проплатили замовні матеріали в ЗМІ на суму близько $100 тис. Ще й залучили до виливання бруду на Ярову проросійські медіа Анатолія Шарія, Вадима Рабиновича, телеграм-канал «Резидент». Але суди відмовилися задовольнити масові позови щодо законності тендерів Міноборони.

Нанесення шкоди оборонному підприємству, що займається модернізацією бойової авіації

Згідно зі матеріалами справи БЕБ, компанії «Трейд коммодіті» використовували держпідприємство в якості прокладки для безтоварних операцій. Для цього «залучили» НТК «Електронприлад» - державне підприємство, яке займається модернізацією бойової авіації, в тому числі, виготовляє бортові узагальнені системи вбудованого контролю та попередження екіпажу для літаків МиГ-29 та СУ-27. Компанії Якубовського отримували від «Електронприладу» векселі на десятки мільйонів гривень, які гасили у ДПС, ухиляючись від сплати акцизного податку за паливо. Загалом було погашено векселів більш ніж на 70 млн грн.

Паралельно «Електронприлад» за рахунок сформованого на паливі податкового кредиту зареєстрував податкові накладні на прокладу-покупця – ТОВ «ХІМПРОДУКТ ПЛЮС» на загальну суму ПДВ 36,13 млн гривень. І купила ця прокладка у держпідприємства вже не паливо, а органічний розчинник. Загальні збитки державного оборонного підприємства оцінюються в 120 млн грн.

Скандали, компромат

Співпраця зі зрадниками країни

Народний депутат Олександр Пономарьов отримав підозру у державні зраді. За матеріалами слідства, він з початком повномасштабної війни він поїхав у Бердянськ, і налагодив роботу своїх підприємств «Азмол» та «Агрінол» для постачання паливно-мастильних матеріалів для військової техніки рф.

За останні 10 років тендери «УЗ» та Міністерства оборони на постачання моторної оливи Пономарьов дерібанів із структурами або Медведчука («Корнет ойл», «Глуско», «Протон енерджі») або групою компаній «Трейд Коммодіті» Адамовського-Якубовського («Торум», «Фідея», «Август пром» та інші).

Монополізація цих тендерів на двох учасників досягалась штучними обмеженнями конкуренції. Умови допуску до тендерів прописувалися таким чином, щоб для них підходила продукція окремих постачальників.

При Порошенко «УЗ» запровадило спеціальну атестацію, пройти яку змогли тільки «Агрінол» Пономарьова і «Торум» Якубовського. Саме ці компанії у 2018 році поставили залізниці – 7,9 тис. тонн («Агрінол») та 7,8 тис. тонн (компанії «Трейд коммодіті»).

В Мінобороні діяла схожа схема: умови тендерів на постачання олив певної марки у військовому відомстві прописані тільки під одну компанію — «Агрінол». Однак «Трейд коммодіті» заробляла, продаючи паливо «Агрінолу».

Найбільша проблема від цих корупційних схем проявилася під час війни. Як виявилося, паливо для українських танців постачали низької якості. Герой України, танкіст Євген Пальченко розповів, що його танк перегрівався через мастило «Азмол», через що постійно зупинявся, тоді як ворог був зовсім близько.

Навіть після численних скандалів компанії групи «Трейд коммодіті» досі перемагають у тендерах Міноборони та «УЗ»

Не дивлячись на численні скандали, компанії групи «Трейд коммодіті» досі присутні у тендерах УЗ та Міноборони. Більше того, вони ще планують вихід на ринок авіаційного палива, яке зараз із зрозумілих причин затребуване лише бойовою авіацією.

Зв'язок із ОЗУ «Савлоха»

Бізнес-партнер Якубовського Заза Зазіров був активним учасником ОЗГ «Савлоха». Зозіров став партнером Якубовського по компанії «Констракшн Поінт» у 2009 році – на той момент Якубовський вже співпрацював з Юрієм Іванющенком.

Зв'язок із міжнародним аферистом Парнасом

В рамках справи про імпічмент Дональду Трампу опублікували розвідка США опублікувала переписку Льва Парнаса, відомого міжнародного афериста, із міністром МВС Арсеном Аваковим. Парнас просив міністра допомогти «Українській локомотивній компанії» та Якубовському почати перевезення на Львівській залізниці. Наразі Парнас у в’язниці за незаконне фінансування виборчих компаній.

Зв’язки Якубовського

Юрій Іванющенко, Олександр Грановський, Андрій Адамовський, Олександр Пономарьов, Богдан Губський, Віктор Янукович, Володимир Бандуров, Віктор Медведчук.