Пишний Андрій Григорович

Revision as of 08:53, 13 February 2023 by Editor1 (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Пишний Андрій Григорович
Пишний.jpeg
Голова Національного банку України
https://www.facebook.com/pyshnyy

Андрій Пишний

Народився 26 жовтня 1974 в селі Доброводи Збаразького району Тернопільської області.

1991—1996 — навчався на юридичному факультеті Чернівецького університету, де познайомився з Арсенієм Яценюком. Після навчання, у 1996—2000 лишався в ньому викладачем-стажистом та асистентом кафедри конституційного, адміністративного та фінансового права.

Пишний є кандидатом юридичних наук (захистив дисертацію на тему «Правовий статус державних банків України»).

Сім'я та зв'язки

Батько Андрія Пишного – Григорій Андрійович був заступником гендиректора турагентства Черемош, а мати Світлана Андріївна – працювала в правоохоронних органах.

В одному з інтерв’ю Пишний розповідав, що його матір померла від онкозахворювання.

30px-Aquote1.png Батьки розлучилися, коли мені було 11 років. Мама працювала в міському відділі міліції. Останні сім років боролася з онкозахворюванням. За кілька днів до того, як мами не стало, їй дали звання майора. Я приніс їй погони в лікарню. Дипломну роботу теж писав біля її ліжка… Мама померла, коли я закінчив університет, – зазначав банкір. 30px-Aquote2.png

Відомо, що Андрій Пишний має дружину Людмилу Георгіївну, з якою познайомився під час навчання в університеті, та двох доньок. Дружина займалася викладацькою діяльністю, є громадською активісткою та керівницею ГО Відчуй.

Оперативне діло

2000 — очолив юридичне управління «Ощадбанку» та переїхав до Києва. 2001 року став директором департаменту правового забезпечення «Ощадбанку».

У 2003—2007 був першим заступником голови правління «Ощадбанку». З грудня 2004 до травня 2005 виконував обов'язки голови «Ощадбанку». У 2005 закінчив Українську академію банківської справи НБУ (банківська справа).

У 2006 році Пишний підготував і узгодив з Наглядовою радою стратегію розвитку банку, яка передбачала реформу корпуправління банку і введення в Наглядову раду незалежних директорів.

З березня до травня 2007 був першим заступником голови правління ВАТ «Укрексімбанк».

У травні 2007 призначений заступником секретаря РНБО. Звільнений з посади указом президента Віктора Ющенка в червні 2009.

2009 року (у віці 34 років) Пишний частково втратив слух, є ініціатором низки соціальних проектів. Зокрема, за його ініціативою створене громадське об'єднання «Відчуй», яке допомагає адаптації людей, які втратили слух або народилися з вадами слуху. Андрій сповідує філософію інклюзивного суспільства, суспільства без бар'єрів. Зокрема, «Ощадбанком» першим у Східній Європі було відкрто банківські відділення, адаптовані для людей з особливими потребами.

У 2010 він брав участь в політичному проєкті Арсенія Яценюка "Фронт Змін" — очолив комітет партійного контролю.

З Яценюком Андрія Пишного пов’язує багаторічна дружба. Вони познайомилися в 1991 році, навчались на юридичному факультеті Чернівецького державного університету, разом працювали. "У інституті Арсеній разом з Андрієм Іванчуком створив юридичну фірму "Юрек". Я пізніше до них приєднався. Вона займалася консультаційними послугами", — розповідав Пишний в інтерв’ю "Українській правді" у 2012 році.

На парламентських виборах 2012-го Андрій Пишний балотувався до Ради та пройшов в парламент разом із командою Яценюка за списком "Батьківщини". Після об’єднання "Фронту змін" та "Батьківщини" у 2013 його обрали заступником керівника "Батьківщини".

15 червня 2013, після об'єднання «Фронту змін» і партії «Батьківщина», обраний заступником керівника «Батьківщини».

У березні 2014 року Андрій Пишний став головою правління "Ощадбанку". За п’ять років провів реформу та модернізацію банку, повернув проблемні кредити (за чотири роки банк виграв у судах сім тисяч справ і повернув собі 50 млрд грн). Крім того, за керівництва Пишним "Ощадбанком" Україна перемогла в міжнародному арбітражі з Росією: Арбітражний трибунал у Парижі ухвалив рішення задовольнити вимогу щодо компенсації збитків на 1,3 млрд доларів "Ощадбанку", завданих внаслідок анексії Криму Російською Федерацією.

Пишний був керівником "Ощаду" до 2020 року. Радником голови правління він є з травня цього року.

7 жовтня 2022 року Верховна Рада призначила Андрія Пишного головою Нацбанку.

Представник фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко не вважає, що зміна керівника НБУ була достатньо прозорою: "Важливо, щоб Нацбанк був незалежною інституцією. Знаємо про особистісні зв'язки: наскільки відомо, Пишний — кум Єрмака. Теж це викликає певні питання. Усе відбувалося дуже швидко. Шевченко був звільнений вчора, подання президента з'явилося ще пізніше, а сьогодні вранці ми голосували".