Лісовий Оксен Васильович
Лісовий.jpeg
Міністр освіти та науки

Оксен Лісовий

Оксен Васильович Лісовий народився 21 липня 1972 року на Київщині.

Сім'я і зв'язки

Оксен одружений, має двох синів.

Оксен з'явився на світ у родині українських педагогів і дисидентів.

Мати — Віра Павлівна (в дівоцтві Гриценко) до арешту чоловіка працювала молодшим редактором видавництва "Наукова думка". Потім її звільнили "за власним бажанням". З кінця 1970-х і до виходу на пенсію в 1990 році працювала в бібліотеці та школі.

Батько Лісового — Василь Семенович був співробітником Інституту філософії Академії наук. У 1960-х роках був ініціатором самвидаву. За тиждень до народження сина він був заарештований співробітниками КДБ.

У 1973 році Василя Семеновича засудили за "антирадянську діяльність". Одинадцять років він провів у сибірському засланні. Потім був реабілітований.

30px-Aquote1.png "Він міг би стати академіком Національної академії наук і залишити мені трикімнатну квартиру в Києві, гараж і автомобіль Волга. А він залишив вільне суспільство, право вибору, можливість подорожувати по світу, можливість самореалізовуватися в будь-якій сфері. Він переміг. Не він один, звичайно, а весь дисидентський рух", — згадував Оксен батька. 30px-Aquote2.png

У 1980-х роках сім'ї Лісових довелося жити в Сибіру. Через статус сина дисидента Оксен зазнавав труднощів зі вступом до вищого навчального закладу.

Оперативна справа

Лісовий вже в сімнадцятирічному віці почав педагогічну діяльність. Був керівником шкільних художніх гуртків, тренером з фехтування в скаутській організації "Січ". Викладав в історичному клубі Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Києво-Могилянському колегіумі. Деякий час він обіймав управлінську посаду в дирекції ВАТ “Укртелеком.

У двадцять три роки Оксен позичив двісті доларів у батьків і відкрив власну справу — автозаправну станцію. За словами Лісового, у нього були кіоски та магазини. Але заради науки він залишив бізнес.

У 2004 році Оксен прийняв керівництво над Малою академією наук. Лісовий зміг домогтися того, щоб академія перетворилася з "дубліката шкільних олімпіад" у повноцінний центр науково-дослідних проєктів школярів. Через шість років Мала академія наук отримала статус Національного центру.

Оксен ініціював проведення літніх наукових шкіл для талановитої молоді. До 2022 року проводилося понад 150 таких шкіл у різних регіонах країни та за різними науковими напрямками.

У 2018 році МАН отримала статус центру наукової освіти II категорії під егідою ЮНЕСКО, а також Академії Copernicus. Останній статус дав українським дітям доступ до даних 29 європейських супутників. Через два роки Лісовий виступив одним творців першого Музею науки в Україні. Зараз він розташовується в Києві на ВДНГ.

До 2020 року в МАН налічувалося по п'ять освітніх центрів і внутрішніх підприємств, а також одна наукова установа.

Після 24 лютого 2022 року Оксен записався добровольцем на фронт. Захищає Україну у складі 95-ї окремої десантно-штурмової бригади. Брав участь у бойових діях поблизу Слов'янська, Краматорська та Кремінної. При цьому, він залишається керівником Малої академії наук.

Оксен є амбасадором кампанії "Чуєш? Плюс. Плюс" громадської організації "Відчуй". Кампанія збирає кошти для людей, які втратили слух під час війни.

У березні 2023 року Кабінет Міністрів призначив Оксена Лісового міністром освіти та науки України. На цій посаді він змінив Сергія Шкарлета. Призначення підтримали 313 парламентарів.

Скандали і компромат

Звання чини та регалії

[1]



  1. [______________________________]